Aktualności

Aranżacja kuchni nie jest prostym zadaniem, wymaga stworzenia dobrego projektu, dzięki któremu pomieszczenie to będzie funkcjonalne i przyjazne wszystkim domownikom. Konieczny jest wybór odpowiednich szafek, szuflad, frontów oraz uchwytów, dzięki którym korzystanie z kuchni będzie wygodne. Jakie uchwyty do szafek kuchennych wybrać? O tym będzie nasz artykuł.

Uchwyty do szafek kuchennych - jaki rodzaj wybrać?

Każdy chce, aby jego kuchnia była dopasowana do potrzeb rodziny oraz elegancka. Właśnie dlatego do wyboru jest wiele rodzajów uchwytów, które pozwalają osiągnąć dany efekt. Są to:

  • uchwyty tradycyjne - przybierają postać litery C;
  • uchwyty relingowe - przypominają kształtem poręcze gimnastyczne, można montować je pionowo i poziomo;
  • uchwyty krawędziowe - dyskretne, w formie listwy, montowane we wnętrzu szafki czy szuflady, delikatnie wystające na zewnątrz;
  • Tip-On - otwieranie poprzez naciśnięcie frontu;
  • gałki - jednopunktowe uchwyty o różnych kształtach.

Wybierając rodzaj uchwytu do szafek kuchennych, należy zwrócić uwagę na jego dopasowanie do stylu, w jakim urządzona jest kuchnia. We wnętrzach nowoczesnych świetnie odnajdują się uchwyty relingowe i Tip-On, w minimalistycznych krawędziowe natomiast w tradycyjnych - gałki oraz uchwyty tradycyjne. Bardzo ważna jest także wielkość gałek i uchwytów. Zasada jest taka, że im większe fronty szafek kuchennych, tym większe powinny być uchwyty i gałki, dzięki czemu można zachować pewien porządek i spójność w kuchni.

Uchwyty do szafek drewniane czy metalowe?

Bardzo ważnym kryterium wyboru uchwytów do szafek kuchennych jest tworzywo, z jakiego są one wykonane. Do wyboru są uchwyty do szafek drewniane, metalowe czy powstałe z innych tworzyw sztucznych. Oczywiście najtrwalsze z nich to te metalowe, jednak drewno również świetnie wypada pod względem wytrzymałości. Dodatkowo jest bardzo eleganckie i estetyczne. Znakomicie prezentuje się we wnętrzach przytulnych oraz rustykalnych. Świetnie odnajdzie się też w kuchniach skandynawskich czy boho. Z kolei metalowe uchwyty są bardzo uniwersalne, dzięki czemu dopasują się do wnętrz urządzonych w dowolnym stylu. Najczęściej w sklepach znajdziemy dużo większy wybór uchwytów metalowych, gdyż to właśnie one cieszą się większą popularnością.

Niewidoczne uchwyty do szafek kuchennych - czy warto?

Chcąc osiągnąć efekt jednolitej i gładkiej powierzchni, wiele osób decyduje się na niewidoczne uchwyty do szafek kuchennych. Można postawić na listwy, które wpuszczane są we fronty, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne, a pozwalają na komfortowe otwieranie szafek. Oprócz uchwytów krawędziowych można postawić na mechanizm otwierania Tip-On, który otwiera szafkę po naciśnięciu frontu w odpowiednim miejscu. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane do kuchni nowoczesnej, gdzie nie powinno zabraknąć innowacyjnych i oryginalnych rozwiązań. Należy wskazać, że w sytuacji wyboru frontów lakierowanych błyszczących możemy borykać się z widocznymi palcami, które mogą wyglądać wyjątkowo nieestetycznie.

Srebrne czy czarne uchwyty do szafek kuchennych?

Wybierając uchwyty do szafek kuchennych, koniecznie należy zwrócić uwagę na ich kolorystykę. Dostępne są nie tylko tradycyjne uchwyty do szafek kuchennych srebrne, ale również w kolorze czarnym, który doskonale mogą uzupełniać kuchnię nowoczesną, szczególnie jeśli postawimy na kontrastowe zestawienia. Rewelacyjnie prezentują się w zestawieniu z białymi frontami lakierowanymi, zarówno w wersji mat, jak i błyszczącej. Choć srebrne czy drewniane uchwyty do szafek również będą prezentować się naprawdę dobrze.

Trudno jednoznacznie wskazać jakie uchwyty do szafek kuchennych mogą być najlepsze. Wszystko zależy od preferencji właścicieli kuchni, stylu, w jakim jest urządzona oraz ogólnych wymagań odnośnie do tego, jakie mają być w użytkowaniu i jaki efekt oferować. Bez względu na ich rodzaj, warto stawiać na sprawdzone i mocne rozwiązania tak, aby po chwili nie musieć wymieniać uchwytów na nowe, narażając się w ten sposób na koszty.