Aktualności

Stojąc przed wyborem mebli kuchennych, jednym z ważniejszych ich wyznaczników jest liczba szafek, a także modny wygląd, który będzie spójny z ogólnym designem kuchni. Na początkowym etapie zakupu mebli kuchennych niewiele osób zastanawia się nad tym, jaką wysokość powinny mieć szafki i blat kuchenny. Chyba, że dużo czasu każdego dnia spędzamy w kuchni na przygotowywaniu posiłków lub przez swój ponadprzeciętny wzrost wiemy z doświadczenia, że każdą szafkę przed zakupem najlepiej sprawdzić. Wbrew pozorom wysokość zarówno blatu, jak i szafek ma duży wpływ na ich użytkowanie i wygodę. Dlatego powinna być jednym z elementów, które sprawdzamy przed zakupem gotowych mebli. W przypadku zamawiania mebli na wymiar warto ustalić wcześniej tę kwestię ze stolarzem. Dlaczego jest to tak ważne i w jaki sposób powinna być dobrana wysokość szafek kuchennych i blatu? O tym wszystkim piszemy w artykule, zapraszamy do lektury.

Dlaczego wysokość szafek kuchennych z blatem ma duże znaczenie podczas doboru mebli?

Blat kuchenny ma bardzo duże znaczenie dla samej funkcjonalności kuchni. Aby można było swobodnie przygotowywać posiłki, powinien być on większych rozmiarów. Nie bez znaczenia jest tu również jego wysokość. W tym przypadku uciążliwym rozwiązaniem jest zarówno zamontowanie zbyt wysokich, jak i zbyt niskich szafek kuchennych z blatem. Jeśli nie będzie to odpowiednia wysokość dobrana personalnie do wzrostu domowników, którzy najczęściej przygotowują posiłki lub wykonują prace porządkowe w kuchni, narażamy się na ból spowodowany dyskomfortem podczas użytkowania blatu. Jeśli będzie on za wysoki, na dłuższą metę mogą ucierpieć barki i ręce, natomiast przy zbyt niskich możemy spodziewać się bólu kręgosłupa czy szyi. W nowoczesnych kuchniach niezwykle popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie blatu na wysokości parapetu okna. Jest to dobry pomysł, jednak warto bezpośrednio przed ostateczną decyzją przymierzyć do swojego wzrostu, czy będzie to optymalna wysokość blatów w kuchni.

Jaka powinna być wysokość blatu w kuchni?

Wybierając meble kuchenne, warto pamiętać o tym, że nie ma jednej standardowej wysokości szafek kuchennych dolnych wraz z blatem. W zależności od modelu mebli mogą się one od siebie różnić nawet o kilka centymetrów. Umowna wartość wysokości blatu wynosi 85 cm. Dobrze jednak wiedzieć, że wartość ta jest optymalna w głównej mierze dla osób, które są średniego wzrostu. Osoby, które są niskie, będą miały trudność w swobodnym przygotowaniu posiłków czy też sprzątaniu blatu kuchennego, natomiast osoby wysokie będą musiały się schylać, by wykonać określone prace. Dlatego tak ważne nie tylko dla wygody, ale też zdrowia, jest indywidualne dobranie wysokości mebli i blatu kuchennego.

Jakie znaczenie ma różnica wysokości między blatem w kuchni a szafkami wiszącymi?

Chcąc dopasować wysokość blatu w kuchni do wzrostu użytkowników, dobrze jest zwrócić uwagę również na wysokość, na której zostaną powieszone szafki górne. Nie bez znaczenia jest także odległość między nimi a blatem. Dzięki odpowiedniej odległości, w swobodny sposób będzie można przygotować posiłki lub wykonać prace porządkowe w kuchni. Optymalna odległość wynosi 55 cm, jednak jeśli będzie ona nieco większa, przestrzeń kuchenna będzie bardziej funkcjonalna. Podczas zakupu mebli, oprócz ustalenia kwestii, jaka wysokość blatu w kuchni będzie odpowiednia, należy też ustalić wymiar przestrzeni roboczej i odległości między szafkami wiszącymi a blatem. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą dopasować wysokości blatu do swoich preferencji, jest wybranie płyty meblowej na wymiar. Dzięki temu użytkownik będzie miał pewność, że blat będzie miał optymalną wysokość. Zwiększy to komfort użytkowania i pozwoli na swobodne poruszanie się po kuchni. Chcąc zainwestować w wysokiej jakości meble kuchenne, które będą sprawdzać się przez wiele lat, warto postawić na blaty drewniane, które nie tylko są bardzo trwałe, ale przede wszystkim prezentują się elegancko i stylowo.