Aktualności

Wybór mebli do domu czy mieszkania to istotna decyzja, która wpływa na wystrój, funkcjonalność i atmosferę wnętrza. Jednym z popularnych rozwiązań są meble fornirowane. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto zdecydować się na takie meble, jakie są ich zalety oraz wady, oraz jak się je porównuje z innymi opcjami na rynku.

Czym są meble fornirowane?

Meble fornirowane to meble wykonane z płyty meblowej, którą pokrywa cienka warstwa naturalnego drewna, tzw. fornir. Dzięki temu meble te łączą zalety drewna, takie jak elegancki wygląd i trwałość, z niższą ceną w porównaniu z meblami z litego drewna. Meble fornirowane na wymiar pozwalają na indywidualne dostosowanie ich do potrzeb klienta, co jest ich dodatkowym atutem.

Zalety i wady mebli fornirowanych

  • Estetyka: Meble fornirowane charakteryzują się eleganckim wyglądem, który imituje meble z litego drewna. Fornir, będący naturalnym materiałem, wprowadza do wnętrza ciepło i przytulność.
  • Niższa cena: W porównaniu z meblami z litego drewna, meble fornirowane są zwykle tańsze, co pozwala zaoszczędzić budżet na innych elementach wyposażenia.
  • Dostosowanie na wymiar: Meble fornirowane na wymiar umożliwiają dopasowanie mebli do indywidualnych potrzeb i wymiarów pomieszczenia, co jest dużym plusem dla osób ceniących spersonalizowane rozwiązania.
  • Łatwość w utrzymaniu czystości: Meble fornirowane są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, aby pozbyć się kurzu i zabrudzeń.
  • Słabsza trwałość: Meble fornirowane mogą być mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć niż meble z litego drewna. Uszkodzony fornir może być trudny do naprawy.
  • Trudności w renowacji: Renowacja mebli fornirowanych jest trudniejsza niż w przypadku mebli z litego drewna. Szlifowanie i lakierowanie forniru wymaga wprawy i ostrożności, aby nie uszkodzić cienkiej warstwy drewna.

Czym są meble fornirowane kuchenne?

Kuchnia to serce każdego domu, więc warto zadbać o to, aby była nie tylko funkcjonalna, ale również piękna i trwała. W tej części naszego przybliżamy wszystkie zalety oraz ewentualne wady, jakie niesie ze sobą wybór mebli fornirowanych na wymiar do kuchni. Czy warto się na nie zdecydować?

Meble fornirowane kuchenne to propozycja dla osób ceniących naturalne piękno drewna, ale szukających bardziej przystępnej ceny. Niewątpliwą zaletą mebli kuchennych fornirowanych jest ich estetyka. Idealnie odwzorowują bowiem strukturę i kolorystykę drewna, dzięki czemu sprawiają wrażenie naturalnych i bardzo eleganckich. Fornirowane meble kuchenne dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu można je dopasować do różnych stylów wnętrz. Wiele firm oferuje usługi projektowania i wykonania mebli kuchennych fornirowanych na wymiar. Pozwala to idealnie dostosować je do pomieszczenia.

Co jest szczególnie istotne w przypadku intensywnego użytkowania kuchni, to fakt, że meble fornirowane są trwałe i odporne na lekkie uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy uderzenia. Ponadto są łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki ich gładkim powierzchniom z naturalnego drewna, zabrudzenia np. z tłuszczu nie wnikają w strukturę mebla, co ułatwia utrzymanie higieny. Wystarczy przecierać powierzchnię mebli wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem, a następnie wycierać do sucha.

Meble kuchenne fornirowane mają również swoje wady. Po pierwsze, mają ograniczoną trwałość. Chociaż uważa się je za dość wytrzymałe, to jednak ich trwałość jest nieco niższa niż mebli wykonanych w całości z drewna. Po drugie, w przypadku uszkodzenia forniru naprawa może być trudniejsza niż w przypadku mebli drewnianych. Niekiedy wymaga to wymiany całego elementu meblowego.

Szukasz połączenia estetyki naturalnego drewna z niższą ceną? Meble fornirowane to będzie strzał w dziesiątkę. Choć są one mniej trwałe niż meble z litego drewna, to na wymiar można je dostosować do indywidualnych potrzeb. Warto rozważyć tę opcję, mając na uwadze balans pomiędzy wyglądem, kosztem i trwałością.

Sprawdź naszą ofertę: Fronty meblowe fornirowane