Jak dbać o lakierowane fronty meblowe?

Meble lakierowane są eleganckie, szykowne i doskonale pasują do kuchni urządzonych w stylu nowoczesnym. Takie wykończenie frontów optycznie zwiększa przestrzeń i rozjaśnia całe wnętrze odbijając światło. Jednak powierzchnie pokryte lakierem mogą dość łatwo ulec zarysowaniu. Brak odpowiedniej pielęgnacji i nieostrożne użytkowanie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia frontu lakierowanego. W poniższym tekście tłumaczymy jak czyścić fronty lakierowane tak, by ich nie zarysować oraz podpowiadamy sposoby zabezpieczenia mebli lakierowanych tak, by były piękne przez długie lata.

Jak uniknąć uszkodzenia frontu lakierowanego?

Z frontami meblowymi lakierowanymi trzeba się umiejętnie obchodzić od samego początku. Po zakupie otrzymujemy szafki z frontami pokrytymi cienką folią zabezpieczającą. Jest niezwykle istotne, żeby nie zrywać jej od razu po dostarczeniu nam mebli. Zdjęcie folii powinno nastąpić dopiero po zakończeniu wszystkich prac remontowych czy wykończeniowych i posprzątaniu po nich całej kuchni. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia frontu lakierowanego spowodowanego otarciami lub wszechobecnym pyłem.

Niemniej ważne jest to, aby po zdjęciu folii przez 30 dni nie myć lakierowanej powierzchni przy użyciu ścierek i detergentów. A to dlatego, że lakier zaczyna się utwardzać dopiero po zerwaniu folii. Nieodpowiednie czyszczenie w tym okresie będzie skutkować zarysowaniem lakieru. Jeżeli zajdzie taka konieczność można delikatnie przetrzeć powierzchnię używając do tego suchej ściereczki z mikrofibry.

Jak czyścić meble lakierowane?

Znajomość zasad odpowiedniego czyszczenia pozwoli ci uniknąć nieumyślnego uszkodzenia frontu lakierowanego. Przede wszystkim należy wiedzieć jakich środków czyszczących i akcesoriów nie należy stosować na tego typu powierzchniach. Zatem nigdy nie używaj do mycia lakierowanych płyt meblowych następujących produktów:

  • mleczka do czyszczenia - te preparaty zwykle zawierają granulki, które mogą porysować lakier;
  • środków czyszczących zawierających alkohol, amoniak lub aceton;
  • ostrych gąbek lub ściereczek;
  • zbyt dużej ilości wody - lakier jest co prawda do pewnego stopnia odporny na działanie wilgoci i niewielkie zachlapania, ale lakierowanych frontów nie wolno długo namaczać. Może to bowiem spowodować zniszczenie warstwy lakieru i przedostanie się wody do znajdującej się pod spodem płyty. Takie uszkodzenie frontu lakierowanego będzie skutkować pęcznieniem i wypaczaniem się powierzchni mebla.

Wiemy już czego nie należy robić, ale w takim razie jak prawidłowo czyścić meble lakierowane?

Do usuwania zabrudzeń z frontów pokrytych lakierem najlepiej użyć ściereczki wykonanej z mikrofibry. Materiał ten jest bardzo miękki i nie rysuje delikatnych powierzchni. Do regularnego przecierania frontów użyj lekko wilgotnej ściereczki, nasączonej letnią wodą. Natomiast do walki z uporczywymi plamami świetnie nada się mieszanka sody oczyszczonej i octu. Można również użyć niewielkiej ilości płynu do szyb lub do zmywania naczyń, a następnie wytrzeć do sucha ściereczką z mikrofibry.