Na co zwrócić uwagę przy doborze frontów kuchennych?

Przednia część mebli kuchennych jest jednocześnie najbardziej widoczna i najbardziej wystawiona na działanie szkodliwych czynników, takich jak wysokie temperatury, zabrudzenia czy wilgoć. Rodzajów frontów kuchennych jest do wyboru sporo, i różnią się one od siebie rozmaitymi właściwościami. Kiedy zastanawiamy się jakie fronty kuchenne wybrać, rozważmy na których cechach najbardziej nam zależy. Poniżej zebraliśmy informacje na temat różnych rodzajów frontów kuchennych.

Jakie są rodzaje frontów kuchennych?

Jeżeli chodzi o materiały używane do produkcji frontów kuchennych, możemy wyróżnić ich dwa podstawowe rodzaje: drewno oraz płyty drewnopochodne. Te drugie z kolei dzielą się na płyty wiórowe i MDF. Fronty drewniane mogą zostać wykończone poprzez nałożenie lakieru, oleju lub bejcy. Modele kuchenne wykonane z płyt również można polakierować, ale też wykończyć inną metodą. W zależności od zastosowanego materiału bazowego i wierzchniego pokrycia, różne fronty będą miały odmienną cenę, trwałość i walory estetyczne.

Jakie fronty kuchenne wybrać?

Decydując się na konkretny rodzaj frontów kuchennych, musimy wiedzieć, jaka ich właściwość jest dla nas najważniejsza. Czy chcemy kupić je jak najtaniej, czy ważniejsza jest dla nas najwyższa jakość wykonania? A może przede wszystkim liczy się wygląd?

Zacznijmy od materiałów bazowych. Jeżeli ciekawi cię jakie fronty kuchenne są najtrwalsze, to podpowiadamy, że będą to te wykonane z litego drewna. Fronty meblowe drewniane, jeżeli zostaną odpowiednio zaimpregnowane, mogą służyć ci w niezmienionym stanie przez wiele lat. Ponadto są bardzo podatne na obróbkę mogą być frezowane, żłobione czy dekoracyjnie postarzane. Łatwo je również odnowić jeśli ulegną uszkodzeniu. Nie należy także zapominać o tym, że fronty z drewna są bardzo eleganckie i nadają kuchni szlachetny wygląd. Wszystkie te zalety mają oczywiście wpływ na cenę - drewniane fronty są droższe od innych.

A jakie fronty kuchenne wybrać jeżeli dysponujemy niewielkim budżetem? Atrakcyjne cenowo i najpopularniejsze są te, które wytwarza się z płyt drewnopochodnych. Mogą one zostać różnie wykończone. Są więc fronty z płyt lakierowanych, akrylowych, fornirowanych foliowanych i laminowanych.

Fronty meblowe lakierowane mogą być pokryte lakierem kolorowym lub bezbarwnym w jednej z trzech odmian - matowej, półmatowej i błyszczącej. Lakier powinien być dobrej jakości, inaczej może się łatwo rysować lub z czasem odbarwić.

Laminowanie polega na wprasowaniu w płytę papieru o określonym wzorze. Laminat może imitować na przykład drewno lub kamień. Uszkodzonych frontów laminowanych nie da się jednak naprawić. Fornirowanie natomiast to pokrycie płyty cienką warstwą drewna. Bardzo dobrze oddaje to jego strukturę, a przy tym takie fronty są tańsze niż wykonane z litego drewna. Pozostałe rodzaje frontów wykończenia kuchennych to akrylowanie i foliowanie. To pierwsze polega na nałożeniu na płytę drewnopochodną cienkiej warstwy akrylu. Te fronty są bardziej odporne na zarysowanie niż lakier, ale występują w węższej gamie kolorów. Ich cena jest podobna do kosztu frontów lakierowanych. Foliowanie to pokrycie frontu cienką folią - jest to rozwiązanie o wiele tańsze niż lakierowane, jednak również mniej trwałe. Folia może się odklejać i jest mniej odporna na wysokie temperatury.